Zahradní potřeby a pomůcky

Měsíční archív: Říjen 2013

Dřevěné zahradní domky

Mezi zahradní domky lze zařadit i menší chatky, které lze vystavět prakticky během několika dní. Vždy záleží hlavně na tom, co potřebujete právě vy. Je libo zahradní domek, do kterého byste na zimu uložili veškeré zahradní pomůcky, nábytek nebo snad cyklistická kola, která na jaře zase vytáhnete? Nebo snad máte zájem o menší chatičku, ve které by se dalo především v letních měsících celkem v klidu přespat? Samozřejmě ani jedna varianta nebude ani zdaleka problém. Vždy je ale nutné vědět, co vlastně potřebujete a hledáte. Sortiment obojího je totiž poměrně rozsáhlý.

Výběr vhodné zahradního domku není v zásadě nijak jednoduchá záležitost. Každý z nás by si přitom měl předem uvědomit, co vlastně chce a hlavně, co od takového domku očekává. V případě, že se jedná o typický zahradní domek, který bude sloužit k uskladnění různých věcí, které už se nikam jinam nevešly nebo je naopak přímo pro ně domek pořízen, věc se má o něco jednodušeji. Dřevěné domky jsou poměrně rychle smontované, ale musíte si dát pozor, abyste včas začali se základy, na které se následně bude domek montovat. Bez nich totiž pochodíte asi jen velmi těžko. Montáž zahradních domků bývá většinou zdarma, ale i tak je dobré se o všem přesvědčit ještě předtím, než zahradní domek zakoupíte.

Konstrukce zahradního domku je jedním z nejdůležitějších faktorů. A dvojnásobek to platí v případě, že bude zahradní domek postaven na problematickém místě, na horách apod. Nezapomínejte ani na výběr vhodných dveří k domku, protože dveře většinou nejsou součástí ceny ani balení, ale je nutné si je dokoupit. V každém případě se zamyslete nejen nad vhodnými materiály, ale i způsobem otevírání.

Vložil Zahradní domky | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Zahradní domky na nářadí

Bez zahradního domku by si řada z nás vůbec nedokázala představit krásnou a pěkně uklizenou zahradu. Navíc byste bez zahradního domku jen velmi těžko uskladnili některé zahradní nářadí či jiné drobnosti, které jsou ale nezbytně nutné především pro bezproblémovou údržbu zahrady. Ať už je to sekačka na trávu, obyčejné nářadí, staré nebo nepoužívané květináče či jiné drobnosti, které je momentálně potřeba uložit, než je zase vytáhnete při vhodném ročním období. Pokud se koupi zahradního domku stále vyhýbáte nebo máte pocit, že bude na zahradě stát zcela k ničemu, nezapomínejte, že do vhodného zahradního domku je navíc možné uložit například cyklistická kola, která by za normálních okolností překážela třeba v garáži, kde parkujete.

Už jste si to rozmysleli s nákupem zahradního domku? Zahradní domky je navíc možné vybírat u celé řady prodejců, kteří běžně v České republice působí. I zde vám samozřejmě mohou odborníci poradit, jak takový zahradní domek správně vybrat, aniž byste toho později litovali. Sami byste si ale měli stanovit hned několik pravidel, přes která prostě vlak nejede a pevně si za nimi stojíte. Patří mezi ně například tvar zahradního domku nebo jeho barva či materiál. Nabídka je opravdu pestrá a rozhodně se nemusíte obávat, že byste si snad v tak nepřeberném množství nevybrali.

Velikost ani vzhled zahradního domku byste rozhodně neměli podcenit. Je třeba si uvědomit, že společně s altánkem nebo pergolou bude zahradní domek zdobit vaši zahradu a každá návštěva si ho zaručeně všimne. Nehledě na to, že do zahradního domku zajisté budete chtít během zimy uschovat zahradní nábytek, který by měl být ochráněn před sněhem. Do zahradního domku je možné bez problémů zavést elektřinu nebo dokonce topení – to je ale v tomto případě rozhodně zbytečné.

Nezapomínejte, že i když jde vlastně o dřevostavbu, musí být postavena na betonové základy a tak vše nepůjde ani zdaleka tak rychle, jak jste si možná na první pohled mohli myslet.

Vložil Zahradní domky | Štítek , , , | Zanechat komentář

Zahradní domky a altány

Otázky, kam uskladnit sekačku na trávu, kam uložit během zimních měsíců zahradní nábytek nebo kam schovat před lidským okem některé zahradní potřeby, které by neměly být za žádných okolností na očích, jsou naštěstí zažehnány. V současné době jsou prodávány takové zahradní domky, které bude doslova radost postavit na vaší zahradě. Malý domeček, do kterého budete moct uložit vše, co vám právě padne do ruky, zaručeně využije každý náročný i nenáročný obyvatel rodinného domu.

Zahradní domky dnes ale nejsou jen obyčejné domky, které by na vaší zahradě působily doslova jako pěst na oko.

Vybírat si můžete z pěkně vypadajících zahradních domků, které se navíc mohou designově dokonale hodit k vašemu rodinnému domu. Nevěříte? Podívejte se do nabídky mnoha prodejců, kteří nabízí nejen zahradní domky, ale i originální altánky, které vám dokonale poslouží zejména při posezení s přáteli. Stačí si jen vybrat z nepřeberného sortimentu, který vám nabízí prakticky všichni prodejci zahradních domků a zahradních potřeb.

Zahradní domky jsou prodávány jako malé dřevostavby, které mohou stát na vaší zahradě dokonce už během jednoho dne. Nezapomínejte si ale zakoupit takový domek, kde je součástí ceny i montáž, kterou správně jako naprostý laik uděláte jen velmi těžko. Většina chatek je postavena na základovou betonovou desku, kterou si ale budete muset udělat zcela sami. Výjimkou samozřejmě nejsou ani zahradní domky a altánky na míru, které si můžete nechat navrhnout v závislosti na velikosti vaší zahrady, ale i s ohledem na celkový vzhled vašeho rodinného domu.

Výběr zahradního altánku je zrovna tak složitý, jako výběr vhodného zahradního domku. Ačkoliv velkou roli hraje právě vzhled, měli byste myslet dokonce i na samotnou funkčnost, praktičnost a umístění altánku. Nezapomínejte, že se vždy musíte cítit pohodlně a dobře.

Vložil Vybavení zahrady | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Zahradní technika

Zahradní technika je velmi široký pojem, pod kterým si lze představit opravdu ledacos. Nejčastěji jsou to ale sekačky na trávu, které skutečně potřebujeme a protože se jedná o dlouhodobou investici, rozhodně na nich v mnoha případech nehodláme šetřit. Správná a kvalitní zahradní sekačka by totiž každému měla sloužit i několik let a to bez ohledu na to, jak často se do sekání trávy pouštíte.

Stále častěji můžete slyšet, že trávu nelze za žádných okolností posekat, pokud je mokrá po dešti. Opak je ale pravdou, protože správná a kvalitní sekačka vám trávu poseká i v případě, že je mokrá.

Prakticky ihned po dešti můžete začít sekat. Nevěříte? Pak byste se o tom měli přesvědčit na vlastní oči. Důležité je, abyste správně vybrali – vhodné je poradit se s odborníky, kteří v tomto směru vědí, co vám mají doporučit.

Nikdy nezapomínejte na to, že při výběru vhodné sekačky na trávu je nutné zohlednit hned několik faktorů. Velkou roli hraje například členitost terénu na vaší zahradě, velikost zahrady a kvalita nasazeného trávníku nebo vaše finanční možnosti a částka, kterou hodláte do sekačky na trávu investovat. Pochopitelně musíte vědět, jakou sekačku na trávu chcete – rotační, bubnovou, vřetenovou, diskovou nebo strunovou. Jak můžete sami vidět, na trhu jich můžete najít hned několik a všechny mají pochopitelně svá pro a proti.

Mezi nejoblíbenější patří bezpochyby benzínové sekačky, které jsou poměrně nenáročné na údržbu, i když je jejich cena poměrně vysoká na rozdíl od jiných typů sekaček na trávu. Nehodí se ale pro sekání ve složitých terénech, protože během naklánění nedochází k adekvátní spotřebě paliva. Elektrické sekačky patří naopak mezi nejméně oblíbené, i když je jejich cena nejnižší.

Jejich největší nevýhodou je, že musí být zapojeny do elektřiny, což pro uživatele při manipulaci znamená především zvýšenou pozornost. Elektrické sekačky na trávu ale patří mezi jedny z nejvýkonnějších.

Vložil Zahradní pomůcky | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Zahradní drtiče a štěpkovače

Ačkoli by se mohlo na první pohled zdát, že mezi zahradním drtičem a štěpkovačem není ani zdaleka tak velký rozdíl, opak je v tomto případě pravdou. Každý z výrobků pracuje na trošku jiném principu a především se liší svým konečným výsledkem, který by se měl pro každého uživatele stát rozhodujícím. Hodíte-li větev do štěpkovače, v konečném výsledku budete mít doslova štěpky, kterými je následně možné například zatopit. Opakem jsou zahradní drtiče, jejichž výsledkem budou spíš takové větší piliny, se kterými pak už nic moc nezmůžete.

Drtiče a štěpkovače se liší mimo jiné i svým výkonem nebo hlučností během procesu. Obojí je samozřejmě nutné zohlednit při výběru. Štěpkovače jsou o něco oblíbenější a to už jen z toho důvodu, že za chodu jsou velmi tiché, nejsou hlučné a navíc jsou schopny vám vyrobit dřevo, se kterým budete topit. Štěpkovač nebo drtič vybírejte i dle jednotlivých parametrů. Svou roli hraje výkon stroje, jak již bylo řečeno, tak i jeho hlučnost, ale i velikost boxu, do kterého padají nasekané větve nebo zda jsou nože, které odpad drtí, výměnné. Pochopitelně berte ohled a bezpečnost, která je v tomto směru ze všeho nejdůležitější.

Vyhnout byste se měli takovým drtičům, které ani nemají ve spodní části box, do kterého padá hotový zahradní odpad, kterého se potřebujete zbavit. Následným sbíráním odpadu byste si akorát přidělali další starosti a rozhodně by vám to neušetřilo čas. Do boxu bude padat zpracovaný odpad a při naplnění boxu jej pouze vyjmete a vysypete na patřičné místo. Při výběru berte ohled i na velikost a objem onoho boxu, do kterého bude padat odpad. Pokud si nevíte rady s výběrem vhodného drtiče nebo štěpkovače, rozhodně si nechejte poradit. Ušetříte si tak starosti a především nevyhodíte peníze za produkt, se kterým ve finále nebudete ani spokojeni.

Vložil Zahradní technika | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Drtič zahradního odpadu

Zahradní odpad trápí s přicházející zimou většinu z nás. Zejména pak co se týká ořezaných větví, zbytků rostlin z okopaných a upravených záhonků nebo suché listí, které je vždy nutné shrabat a následně se jej dobře zbavit. Příprava na zimu zkrátka a dobře není nijak jednoduchá, ale celou řadu starostí a samozřejmě času vám může ušetřit drtič zahradního odpadu, který se v současné době řadí mezi největší pomocníky zahradního typu.

Drtiče odpadu nejsou samy o sobě nijak levnou záležitostí a jejich cena se pohybuje většinou okolo 5 000,- Kč. Věřte ale, že se rozhodně nejedná o vyhozené peníze, kterých navíc budete po nějaké době litovat. Pochopitelně na trhu najdete i celou řadu jiných drtičů, kdy se cena pohybuje dokonce i nad 10 000,- Kč. Otázkou zůstává, zda se vám taková investice vyplatí a je opravdu nezbytně nutná. Při výběru je nutné brát ohled zejména na kvalitu a funkčnost onoho výrobku. Drtiče zahradního odpadu se od sebe totiž velmi liší a právě dle toho je třeba vybírat.

Některé drtiče odpadu jsou vybaveny klasickými ocelovými noži, některé mají naopak válcové drtiče, které jsou podstatně oblíbenější. A to už jen z toho důvodu, že jsou v chodu poměrně tiché, nehlučné a vykazují opravdu velkou funkčnost. Některé drtiče odpadu ale mají i velmi dobré technické vychytávky, které zajisté ocení každý zahrádkářský kutil. Samozřejmě je třeba brát ohled i na bezpečnostní stránku celé věci. Ocelové nože musí být vždy schované a musí být zabráněno tomu, aby člověk při manipulaci snadno přišel k úrazu. Pozor byste si při výběru měli dát i na výběr velikosti odpadního boxu – čím menší velikost a jeho objem, tím častěji budete muset odpad vynášet.

Nadrcený nebo na drobno nasekaný odpad je následně možné jakkoli zpracovat, nejčastěji je spalován nebo odvážen do lesů, kde je jeho následné zpracování velmi jednoduché a rychlé.

Vložil Zahradní technika | Štítek , , , | Zanechat komentář

Zahradní drtič Powercut 2500

Také si každoročně pokládáte otázku, kam s ořezanými větvemi nebo spadaným listím ze stromů? Samozřejmě pro mnohé z nás je to problém. A to nejen pro obyvatele rodinných domů, ale zejména pak pro chataře a rekreanty. Se zahradními drtiči si hravě poradíme s jakkoli velkou větví, která vás může na vlastní zahradě leckdy překvapit. Výběr zahradního drtiče přitom není zase tak jednoduchý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Trh je v tomto směru opravdu velmi obsáhlý a ne vždy v tomto případě platí, že čím dražší drtič odpadu, tím je i lepší. Najdou se totiž i takové, jejichž cena dosahuje i desítky tisíc korun a jejich kvalita přitom za moc nestojí.

Zahradní drtič Powercut 2500 je takovým zlatým středem a to nejen v ceně, ale hlavně v kvalitě, která nám všem dělá ty největší starosti. A co si budeme povídat, při výběru většin z nás hledí zejména na kvalitu a nikoli na výhodnou cenu, kterou produkt představuje. Cena se v tomto případě pohybuje okolo 4 000,- Kč, což je zcela adekvátní kvalitě nabízeného zboží a navíc se i tak jedná o jeden z nejlevnějších drtičů na trhu. Tento typ zahradního drtiče si dokonale poradí s větvemi o tloušťce 4,5 cm, snadno se tak zbavíte některého nepříjemného přírodního odpadu na vaší zahradě, který by za jiných okolností po několika týdnech na zahradě jen hnil a tlel.

Dlouhé nože tohoto zahradního drtiče jsou vyrobeny z pevné oceli, což samo o sobě zaručuje vysokou kvalitu a především odolnost. Zahradní drtiče Powercut 2500 disponuje poměrně velkou násypkou, kterou je možné zasouvat větve přímo do stroje. Objem spodního boxu, do kterého padají nadrcené větve, se pohybuje okolo 6,5 litru.

Některé zahradní drtiče si navíc snadno poradí nejen s poměrně dlouhými a silnými větvemi, ale navíc i se suchým listím, které s přicházejícím podzimem trápí všechny zahrádkáře.

Vložil Péče o zahradu | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Dětská zahradní houpačka

K rodinnému domu neodmyslitelně patří zahrada, která vám zajistí dostatek pohodlí během léta, můžete si na zahradě udělat příjemné posezení a samozřejmě přitom nesmíte zapomínat ani na své ratolesti, které se chtějí především bavit. Vyberete-li správné zahradní doplňky, rozhodně budou spokojeny nejen vaše děti, ale především vy. Dětská zahradní houpačka je jednou z možností, kterou je rozhodně dobré zvážit při výběru dětského vybavení na zahradu. Samozřejmě lze narazit i na celou řadu jiných drobností, hraček nebo dětských pomůcek a to nejen na zahradu.

Dětské zahradní houpačky je třeba hledat v sortimentu zahradního nábytku. Houpačku zaručeně využije každý rodič, jehož děti ještě nevyrostly. Rodiče si přitom mohou vybírat z dětských houpaček vyrobených ze dřeva nebo z kovu. Dřevěné houpačky na zahradu si zajisté pamatuje každý z nás, protože jsou mezi námi už celou řadu let a nutno podotknout, že jsou i tradiční. Vypadají zcela přirozeně a na zahradu se většinou hodí daleko víc, než houpačky kovové.

Pokud nestojíte jen o klasickou zahradní houpačku, rozhodně se podívejte do poměrně rozsáhlého sortimentu zahradního nábytku pro děti. Ideální jsou totiž klasická dětská hřiště, jejichž velikost je adekvátní prakticky jakkoli velké zahradě a navíc můžete i značně ušetřit. Mimo houpačky pro dítě navíc získáváte například skluzavku, prolézačky nebo jiné dětské zahradní doplňky, které přímo budí ke hře. Existuje pochopitelně několik nepsaných pravidel, kterých by se každý rodič měl při výběru držet. Jedním z nich je naprostá bezpečnost dítěte. Houpačky i jakýkoli jiný zahradní nábytek musí být vyrobeny dle příslušných norem a musí mít patřičné certifikace. Ty dokazují nejen zdravotní nezávadnost, ale stvrzují, že jsou pro dítě po všech stránkách bezpečné.

V současné době se můžete dokonce obrátit na různá zahradní centra a nechat si do posledního detailu navrhnout, jak bude vypadat nejen zahrada jako taková, ale navíc i dětské hřiště, které bude její součástí.

Vložil Zahradní nábytek | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Zahradní skleníky ze skla

Skleník rozhodně nemůže chybět na zahradě žádného správného pěstitele. Ve skleníku je navíc možné pěstovat prakticky jakékoli rostliny nebo zeleninu, kterou máte rádi. Jeho stavba je sice trošku náročná a to pak zejména co se týče ceny, ale rozhodně to zato stojí. Chcete-li začít s pěstěním o něco dřív, než jakýkoli jiný zahrádkář, rozhodně neváhejte a skleník si pořiďte. Jak ale na to?

Ne každý se dokáže dokonale vyznat ve sklenících a tak si i správně vybrat. Pokud víte, co skutečně chcete na svou zahradu, pravděpodobně nebudete mít příliš problém.

Prostě požadovaný skleník zakoupíte a následně si jej necháte namontovat – montáž bývá většinou v ceně, tak to berte při výběru v potaz. Je velmi důležité, aby si každý člověk ujasnil ještě před zakoupením, co vlastně budete ve skleníku pěstovat. Různé rostliny totiž vyžadují různé podmínky pro pěstování a je tak velmi důležité, abyste jim poskytli jen to nejlepší, aby se jim dobře dařilo.

Správný skleník musí odolávat jak vysokým teplotám během léta, tak i těm příliš nízkým během zimy. Odolný musí být proti dešti i jakékoli nepřízni počasí. Vybírejte proto skleníky od vhodných a raději více známých prodejců, kde si můžete být naprosto jisti jejich kvalitou. Vybírat si můžete dokonce z různých materiálů a i když mezi nejprodávanější stále patří skleněné skleníky, spolehnout se můžete dokonce i na ty polykarbonátové.

Oba dva materiály mají pochopitelně své výhody i nevýhody a jejich výběr byste rozhodně neměli podceňovat. Pokud si nevíte rady se správným výběrem skleníku, rozhodně se spolehněte na dobré rady odborníků a prodejců, kteří přesně vědí, co vám nabízí. Samozřejmě nezapomínejte ani na vlastní intuici, která je velmi důležitá a sami byste měli vědět, co vlastně kupujete.

Vložil Vybavení zahrady | Štítek , , , | Zanechat komentář

Zahradní krby s udírnou

Oblíbenými doplňky na zahradách se staly pergoly. A k těm samozřejmě neodmyslitelně patří i zahradní krby s udírnou, díky kterým si můžete vychutnat ty nejlepší domácí specialitky, které si sami připravíte. Pokud si chcete zakoupit krbu u některého z oblíbených prodejců, spolehněte se na letní výprodeje, díky kterým můžete opravdu značně ušetřit. Vybrat ten správný zahradní krb není nijak jednoduché, a proto vám přinášíme několik rad, kterých byste se při vybírání krbu ve velkých obchodních řetězcích rozhodně měli držet. Vždy navíc musíte dbát na to, abyste si vybrali skutečně kvalitní výrobek, který vám bude dělat radost i několik let.

Zahradní krby s udírnou, které běžně najdete ve velkých hobby centrech, jsou sériově vyráběné a jejich kvalita mnohdy dokonce dosahuje maxima. V tomto případě ale ani zdaleka neplatí, že čím dražší krb je, tím je taky kvalitnější. Cena v tomto případě nehraje příliš velkou roli, ale co si budeme povídat, krb s udírnou není sám o sobě nijak levná záležitost.

Sériově vyráběné zahradní krby mají tu výhody, že musí být všechny opatřeny certifikáty, které dokazují, že jsou zcela zdravotně nezávadné a navíc odzkoušené a nemusíte se tak bát, že byste si zakoupili vadný kus. Navíc jsou vyrobeny tak, aby jejich výstavba byla co nejjednodušší a hlavně velmi rychlá. Krb i s udírnou tak můžete mít postaven na zahradě už během jednoho dne. Zahradní krby s udírnou velmi dobře vypadají a rozhodně jejich koupi nebudete litovat.

Máte-li dostatek času na výstavbu krbu a navíc i dostatek finančních prostředků, můžete si nechat zahradní krb s udírnou navrhnout tak, jak byste chtěli, aby skutečně vypadal. V současné době je v České republice hned několik takových společností, které se zabývají návrhy a navíc i montáží, která by měla být v tomto případě zcela zdarma. Při výběru krbu dejte nejen do dobré rady odborníků, ale i na svou vlastní intuici.

Vložil Vybavení zahrady | Štítek , , , , | Zanechat komentář